ОПИС ДОКУМЕНТУ
Статус: | Прийнятий в цілому |
---|---|
Сесія: | XLIII |
Скликання: | VIII |
Проголосовано: | В цілому |
Рішення: | Прийнято |
Проголосовано: | 16.01.2025 |
Дата прийняття: | 00.00.0000 |
РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ
- Підтримали
19
- Не підтримали
0
- Утримались
0
- Не голосували
0
- Відсутні
8
РІШЕННЯ: № 2-43/2025
Про схвалення звернення депутатів Славутської міської ради до Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО щодо ветування Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період»
СЛАВУТСЬКА МІСЬКА РАДА
ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
43 сесії міської ради VІІІ скликання
16 січня 2025 р. | Славута | №2-43/2025 |
Про схвалення звернення депутатів Славутської
міської ради до Президента України
Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО щодо ветування
Закону України «Про особливості регулювання
підприємницької діяльності окремих видів
юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період»
Заслухавши міського голову Василя СИДОРА щодо негативних ризиків для територіальних громад, зумовлених прийняттям 09.01.2025 Верховною Радою України Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період», з метою дотримання законних прав та інтересів населення на доступність житлово-комунальних послуг, забезпечення послідовного та прогнозованого механізму регулювання правовідносин в сфері господарювання, відповідно до ст. 40 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Славутська міська рада ВИРІШИЛА:
- Схвалити звернення депутатів Славутської міської ради до Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО щодо ветування Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період», згідно з додатком.
- Секретарю Славутської міської ради Світлані ФЕДОРЧУК направити вказане звернення до Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань гуманітарної сфери, регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, антикорупційної діяльності (Микола КЛИМКОВЕЦЬКИЙ).
Міський голова |
Василь СИДОР |
Додаток
до рішення Славутської міської ради
від 16.01.2025 року №2-43/2025
Звернення депутатів Славутської міської ради
до Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО
щодо ветування Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період»
Шановний Володимире Олександровичу!
9 січня 2025 року Парламентом ухвалено Закон України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» (реєстр. № 6013-ІХ), який передбачає припинення комунальних підприємств, в т.ч. шляхом їх перетворення на господарські товариства, та скасування Господарського кодекс України.
Набрання чинності даним законом не лише завдасть значної шкоди в сфері житлово-комунального господарства, а й в цілому може зруйнувати цю галузь та призвести до неспроможності надання доступних комунальних послуг населенню територіальних громад.
Вказаний закон потребує значних доопрацювань, а його прийняття є поспішним і необдуманим. Так, у численних висновках і зауваженнях структурних підрозділів Апарату Верховної Ради України, зокрема і Головного юридичного управління, констатується невідповідність норм законопроекту 6013-ІХ (який ліг в основу вказаного закону) положенням Конституції України, відсутність предмета і незавершеність механізму правового регулювання відносин у сфері господарювання, відображено ряд неузгодженостей між правовими нормами.
Твердження про те, що даний закон, як частина масштабної реформи, спрямованої на корпоратизацію державних і комунальних підприємств, сприятиме залученню інвестицій і прозорості управління майном, є поверхневим та суперечливими.
Натомість, реальні ризики, пов'язані з відчуженням комунального майна чи зміною управлінських моделей, призведуть до надмірної комерціалізації та орієнтації на прибутковість, а не на забезпечення населення важливими послугами за доступними для нього цінами, на що в першу чергу направлена діяльність комунальних підприємств.
Заборона створення органами місцевого самоврядування комунальних підприємств, не лише не узгоджується із ст. 142, 143 Конституції України (що включають поняття “комунальні підприємства”) обмежуючи свободу вибору організаційно-правової форми суб’єкта господарювання, а також містить ряд ризиків і негативних наслідків для територіальних громад, зокрема:
- Фінансові ризики: закон не узгоджується з п. 18 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України, відповідно до якого передбачено, що одним з джерел доходів місцевих бюджетів є податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності. Відповідно, після припинення комунальних підприємств, територіальні громади втратять вказане джерело доходів.
- Соціально-економічні ризики: в умовах війни Україна переживає значну економічну та соціальну нестабільність. Відновлення інфраструктури, забезпечення надання базових послуг (енергопостачання, водопостачання, охорона здоров’я, освіта) та підтримка соціальної сфери вимагають прогнозованої, стабільної і прозорої моделі управління. В свою чергу, заборона із 2027 року дотаційного фінансування державних/комунальних підприємств із державного та місцевих бюджетів матиме значні негативні наслідки:
а) погіршення якості медичного обслуговування населення: неможливість дофінансування з місцевих бюджетів комунальних неприбуткових підприємств в сфері охорони здоров’я (зокрема на оплату комунальних послуг), потреби яких не забезпечуються державою, негативно позначиться на якості, обсязі медичних послуг, здорожчанні платних медичних послуг, а отже, в цілому, негативно вплине на доступність медицини для населення;
б) зростання тарифів на житлово-комунальні послуги: Перехід до комерційних моделей організації діяльності комунальних підприємств призведе до збільшення витрат для громадян на такі житлово-комунальні послуги, як централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, теплопостачання, управління побутовими відходами, що в умовах війни є неприпустимим, оскільки більшість громадян уже стикаються з економічними труднощами. У зв’язку із неможливістю стримування тарифів на житлово-комунальні послуги шляхом компенсації різниці в тарифах з державного і місцевих бюджетів, їх вартість відповідатиме ринковій та не буде важелів її регулювання.
Запропонована Законопроектом ст. 120-1 ЗК України, передбачає, що господарські товариства утворені шляхом перетворення комунальних підприємств, втрачають право постійного користування земельними ділянками, а оформлення за ними таких земельних ділянок здійснюватиметься на праві оренди, що теж може призвести до здорожчення комунальних послуг для споживачів.
- Підтримка економічної стабільності та відновлення: зміна організаційно-правової форми комунальних підприємств в часи кризи створить додаткові бар’єри для адаптації підприємств до нових умов, знизивши ефективність надання послуг, а також призвести до сповільнення відновлення та дестабілізації ситуації в ряді важливих секторів економіки, що безпосередньо впливає на безпеку та життєдіяльність країни.
- Ризики для національної та територіальної безпеки: скасування Господарського кодексу України і запропоновані зміни, що не мають чіткого правового регулювання, особливо поза визначеним 3-річним перехідним періодом, призведуть до ослаблення управління об’єктами критичної інфраструктури, дестабілізуючи дану сферу без чітких, прозорих передбачуваних на довгостроковий період правил функціонування, що явно не на користь національній безпеці.
- Прозорість і управлінський контроль: однією з основних функцій комунальних підприємств у воєнний час є забезпечення ефективного управління та контролю за ресурсами. В умовах сьогодення, зміна організаційно-правової форми комунальних підприємств на акціонерні товариства та товариства з обмеженою відповідальністю може знизити рівень прозорості та підвищити ймовірність зловживань.
Враховуючи вищевказане, відповідно до ст. 94, п. 30 ст. 106 Конституції України, від імені територіальної громади, просимо Вас, як гаранта дотримання прав і свобод людини і громадянина:
- не підписувати вказаний закон та повернути його до Верховної Ради України, застосувавши право вето;
- розглянути питання кардинальних змін в сфері господарювання після припинення/скасування воєнного стану та відносної стабілізації економіки держави з одночасним формуванням прозорої, довгострокової стратегії розвитку сфери житлово-комунального господарства;
- забезпечити проведення повноцінного обговорення вищевказаних новацій в сфері господарювання із наданням відповідей на питання практичного їх впровадження, зокрема: в чому переваги запропонованої законом організаційно-правової форми комунальних підприємств; яким чином зменшити окреслені негативні наслідки таких законодавчих змін; чи запроваджуватимуться та які саме правові механізми забезпечення доступності життєво важливих комунальних послуг населенню; ініціювати представлення громадськості законодавчий акт, що регулюватиме правовідносини в сфері господарювання по завершенню перехідного періоду.
З повагою, Міський голова |
Василь СИДОР |
Секретар Славутської міської ради |
Світлана ФЕДОРЧУК |